1. Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина) / Дешифровка рукописей, общая редакция и составление: кандидат богословия, протодиакон Александр Монич, доцент кафедры истории Украины ГВУЗ «УжГУ» Юрий Данилец. – Т. I. – Ужгород: ОАО «Патент», 2010. – С. 432. ISBN978-966-8760-87-7.

2. Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина) / Дешифровка рукописей, общая редакция и составление: кандидат богословия, протодиакон Александр Монич. – Т. II. – Ужгород: ОАО «Патент», 2010. – С. 390. ISBN978-966-8760-99-0.

3. Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина) / Дешифровка рукописей, общая редакция и составление: кандидат богословия, протодиакон Александр Монич. – Т. III. – Ужгород: ОАО «Патент», 2011. – С. 512. ISBN978-617-589-024-0.

4. Монич Александр, протодиакон. «Хватит ли мне этой жизни на покаяние?». Жизнеописание подвижника благочестия архимандрита Василия (Пронина). – Ужгород: Всеукраїнське державне видавництво «Карпати», 2011. – С. 157. ISBN 978-966-671-280-9.

5. Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст. – Харків: Видавництво «ТОВ Скорпіон Т-ЛТД», 2011. – С.584.

6. Данилець Юрій. «Обраний Божим Провидінням. Життєпис преподобного Олексія Карпаторусського сповідника». – Чернівці: Видавничноінформаційний центр «Місто», 2013. – С. 162. ISBN 978-617-652-072-6.

7. «НАУКОВІ ЗАПИСКИ» Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна). – Ужгород: Всеукраїнське державне видавництво «Карпати», – 2011.– № 1. – С. 275. ISBN 978-966-671-296-0.

8. «НАУКОВІ ЗАПИСКИ» Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна). – Ужгород: Всеукраїнське державне видавництво «Карпати», – 2013. – № 2. – С. 265. ISBN 978-966-671-350-9.

* Для повного перегляду, натисніть на книзі!

КОРОТКІ ЕССЕ ПРО КНИГИ

Собрание трудов. Том І

Перший том. Перший том зібрання трудів відомого богослова і вченого, подвижника благочестя Православної Церкви в Закарпатті в XX ст., духівника Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрита Василія (в миру Володимира Васильовича Проніна) (08.09.1911-†05.01.1997) містить в собі життєпис, а також наукові та богословські праці, публікації, статті різних років подвижника. Його праці – яркий приклад того, як в розумі і серці цієї людини непротиворечиво і спасительно об’єдналися строга і безкомпромісна відданість Православ’ю і дивовижна широта поглядів, яка обіймає академічне богослов’я і практичний аскетизм, історію і математику, лірику і археологію. Багато із зібраних публікацій в першому томі в силу історичних обставин були опубліковані за кордоном, і тому не були доступну для широкого вивчення, зокрема на Закарпатті, і загалом в Україні. Багато рукописів отця Василія, архівні свідчення, спогади, історії і листи публікуються вперше. В перший том зібрання праць, включені дослідження архімандрита Василія в області історії, богослов’я, аскети, науки і археології. Останнім дається аналіз сучасних вчених, богословів і археологів. Збірник буде цікавий вченим, богословам, студентам, аспірантам, віруючим людям і всім, хто інтересується розвитком науково-богословської думки і аскетичного життя Православної Церкви на Закарпатті.

Другий том. Другий том із серії «Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина)» побачив світ у другій половині 2010 року. Видання здійснене з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського, та за підтримки настоятельки Мукачівського монастиря, ігумені Епістімії. Другий том відомого подвижника благочестя складається з гомілетичної спадщини батька Василя. Відомий подвижника благочестя Православної Церкви в Закарпатті XX ст., архімандрит Василій (Пронін), крім безлічі систематичних богословських, історичних, і наукових праць залишив після себе дивовижні слова і проповіді, які протягом півстоліття він сам писав і вимовляв у різних храмах Мукачівської єпархії.

Собрание трудов. Том ІІ

Проповіді та слова отця Василя видаються вперше. Вони відображають його внутрішній світ, і показують наскільки глибоко батюшка володів Священним Писанням і був причетний до святенницької традиції. Його думки і ерудиція, які він всебічно викладає у своїх словах, стосуються Біблії, історії, географії, богослов’я, іконопису, літератури та інших сфер гуманітарних та точних наук. «Євангеліє Учительне», як назвав свої слова архімандрит Василій (Пронін), є еталоном проповідування і гомілетики. Проповіді включають весь річний, літургійний цикл. Тут вміщено проповіді на всі Тижні Тріоди Пісної і Кольорової, Тижні після П’ятидесятниці, а також на Дванадесяті свята. Гомілетичний том буде цікавий пастирям, чернецтву, богословам, студентам духовних шкіл, віруючим людям і всім, хто жваво цікавиться розвитком пастирської і аскетичного життя Православної Церкви на Закарпатті у XX столітті.

Побачив світ другий том в Ужгородському видавництві ВАТ «Патент». Об’єм книги склав 390 сторінок. Дешифровкою рукописів, які пролежали недоторканими більше 50-ти років, займався протодиякон Олександр Монич.

У рецензії на другий том, кандидат богослов’я СПбДА, науковий співробітник Богословно-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна), протоієрей Олександр Гук, серед іншого, відзначив: «Цілком природно, що проповіді о. Василя обіймуть все річне церковне коло, в якому символічно-образно відбивається вся повнота історії спасіння. За принципом гармонійного універсуму його проповіді можливо згрупувати в контексті трьох ієрархічних рівнів, щодо яких і відбувся Божественний промисел ради спасіння роду людського. Як не згадати при цьому одну з провідних богословських думок о. Василя про Божественний задум про світ і людину як творення гармонії і досконалості.

У сукупності всі три частини і утворюють ту сотеріологічну універсальність, на яку завжди вказував у своїх богословських висновках о. Василь. Вони ніби знайшли найбільш виразну конкретизацію саме в його проповідях. Тут присутні всі вищезазначені складові: святоотцівська традиція, вселенськість, історичність, актуальність, науковість. І в той же час простота і доступність».

Третій том. Третій заключний том із серії-трилогії «Собрание трудов архимандрита Василия (Пронина)» побачив світ на початку липня в ужгородському видавництві «Патент». Третій том містить в собі наукову працю отця Василія в галузі археології «Палеоліт Чернецької Гори». Подвижник благочестя, духівник Мукачівського Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрит Василій (в миру Володимир Васильович Пронін) (08.09.1911-† 05.01.1997), написав багато богословських, історичних, і наукових праць. Однак, археологічні розкопки, їхній опис, аналіз і дослідження, які проводилися архімандритом Василем в околицях Чернецької Гори, де височить Мукачівська обитель заслуговують окремої уваги. Археологічна праця, якою займався отець Василій понад півстоліття, не була його головним заняттям. Факультативне захоплення археологією відображало в ньому не стільки особистий науковий розвиток, скільки його інтерес до історії перших поселень в околицях Мукачівського монастиря та міста Мукачева. Але, незважаючи на цей факт, робота з Палеоліту є однією з головних праць отця Василія і заслуговує скрупульозного дослідження та уваги.

Собрание трудов

Твердження висловлені в цій роботі не претендують на наукові відкриття, але опис артефактів знайдених отцем Василієм їх аналіз, релігійно-філософські висловлювання і думки викладені в цій роботі мають стати предметом глибокого дослідження, як богословів, філософів, так і археологів. «Палеоліт Чернецької Гори» видається вперше. Думки і ерудиція, які всебічно отець Василій викладає в роботі, стосуються не тільки археології, але і Біблії, історії, географії, математики, філософії, богослов’я, іконопису, літератури та інших сфер гуманітарних та природніх наук. Археологічна праця отця Василія буде цікава, перш за все, археологам, науковцям, богословам, студентам, аспірантам, віруючим людям і всім, хто цікавиться науково-богословським життям Православної Церкви на Закарпатті в XX столітті.

Вся трилогія видавалася з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського. Все видання присвячене 650-річчю Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря і 100-річчю від дня народження архімандрита Василія (Проніна). Дешифровкою рукопису «Палеоліт Чернецької Гори», загальною редакцією та упорядкуванням тому займався кандидат богослов’я, вчений секретар Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) – протодиякон Олександр Монич. Обсяг третього тому склав 512 сторінок. Заключний том видано за підтримки М.М. Чаленко, благодійника Свято-Василівського храму (пам’ятника дерев’яної архітектури XVII ст.) в с. Лікіцари, Перечинського району, Закарпатської області.

Хватит ли мне этой жизни на покаяние? Окремий життєпис отця Василія (Проніна) побачив світ напередодні Пасхи Христової 2011 року в місті Ужгороді у видавництві «Карпати». Книга під назвою «Хватит ли мне этой жизни на покаянне?» розповідає про життя та церковне служіння отця Василія. Автором-упорядником книги є кандидат богослов’я, протодиякон Олександр Монич. Переважна більшість матеріалу, що міститься у книзі, особливо фотографії, архівна справа отця Василія публікується вперше. Це і єпархіальна архівна справа отця Василія і оригінал 3-х листів з його переписки зі святителем Іоанном (Максимовичем) і думки з особистого щоденника, багато спогадів, історій і листів тощо.

Хватит ли мне этой жизни на покаяние?

Рецензентами науково-популярного видання стали доктор історичних наук, професор УжНУ Д.Данилюк та кандидат історичних наук, доцент УжНУ Ю.Данилець. Передмову до книги написав архієпископ Мукачівський і Ужгородський Феодор. Видання нарису здійснене за підтримки настоятельки Мукачівського Свято-Миколаївського монастиря, ігумені Єпістімії (Щербан) та за благословенням владики Феодора.

Книга у твердій палітурці обсягом 157 глянцевих сторінок насичена потужним фотоматеріалом, який складає понад 150 фотографій у яких живо висвітлюється життя подвижника. Приводяться численні спогади очевидців отця Василія, додається по роках список джерел та літератури, які написані про Проніна і Проніним. У виданні використано фотоматеріали із особистих архівів архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора, Філіппова О.І., ігумені Єпістімії (Щербан), ігумена Вікентія (Вакарова), протоієрея Василія Юрини, протодиякона Олександра Монича, монахині Ірини (Томишинець), Ю. Данильця, В. Пагирі, М. Поповича та сестер Мукачівського монастиря. Вперше коротка презентація книги відбулася на другому Закарпатському книжковому форумі «Книга-Фест-2011», що проходив 19-20 травня в Ужгороді. Готується офіційна презентація книги. Нарис буде корисним всім, хто цікавиться аскетичним життям Православної Церкви на Закарпатті, студентам, вченим, богословам, священнослужителям та віруючим людям.

Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.

Книга «Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.» видана з благословення Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського та Ужгородського при сприянні архієпископа Бориспільського, вікарія Київської Митрополії, голови Навчального комітету при Священному Синоді УПЦ, ректора Київських духовних академії і семінарії Антонія (Паканича).

Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті

Книга у твердій палітурці із золотим тисненням тиражем 1000 примірників побачила світ у харківському видавництві «ТОВ Скорпіон Т-ЛТД». Сторінковий обсяг видання склав 584 друковані сторінки.

Церковна монографія такого взірця і значення видається вперше. Всі архівні документи та матеріали висвітлюють маловідому сторінку з життя Православ’я на Закарпатті – репресії проти духовенства та опис відомих подвижників благочестя.

Наукова робота є спільним науковим проектом Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) Мукачівської Православної єпархії та Кафедриісторії України ДВНЗ «УжНУ».

Головою авторського колективу книги є Данилець Юрій, к.і.н., доктор філософії, доц. кафедри історії України УжНУ, директор БІНДЦ. Книгу до видання рекомендовано на засіданні Ради БІНДЦ ім. архім. Василія (Проніна) Мукачівської єпархії УПЦ (Протокол № 8 від 10 серпня 2011 р.).

Структурно книги поділяється на дві глави. Перша глава називається «Репресоване духовенство Православної Церкви на Закарпатті в XX ст.», друга – «Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.».

До репресованого духовенства відносяться вже преподобні Олексій (Кабалюк), Карпаторуський сповідник та преподобний Іов (Кундря) Угольський, а також протоієрей Георгій Бедзір, архімандрит Веніамін (Керечанин), схиархімандрит Вікентій (Орос), ієромонах Даміан (Бонь), протоієрей Іоанн Ілечко, ігумен Іоанн (Іваняс), ігумен Іов (Гашпар), ієромонах Іриней (Сідлар), ігумен Іустин (Сідак), протоієрей Іоанн Карбованець, схимонахиня Магдалина (Шелемба), ієрей Іоанн Попович, ієрей Георгій Фаркавець, ігумен Феодосій (Горват), ігумен Феофан (Сабов), його рідний брат ієрей Петро Сабов, ієромонах Феодосій (Росоха), протоієрей Євгеній Якуб.

До сповідників та подвижників благочестя Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст. відносяться праведний Алексій Товт, преподобний Іустин Челійський (Попович), Митрополит Дорофей (Філіп), Предстоятель Православної Церкви Чеських Земель і Словаччини, архієпископ Аверкій (Таушев), архієпископ Мукачівський і Ужгородський Євфімій (Шутак), архієпископ Іонафан (Кополович), архієпископ Савва (Бабинець), єпископ Кирил (Мучичка), архімандрит Амфілохій (Кемінь), архімандрит Андрій (Коломацький), архімандрит Арсеній (в схимі Стефан) (Зейкан), протоієрей Димитрій Беляков, архімандрит Боголіп (Церковник), ієромонах Варнава (Щербан), ігумен Варсонофій (Воринка), архімандрит Василій (Пронін), ієромонах Венедикт (Довбак), схиархімандрит Гавриїл (Легач), ієромонах Гермоген (Скунзяк), архімандрит Дорімедонт (Андрішко), ієромонах Досифей (Шандра), архімандрит Єфрем (Молнар), ігумен Ігнатій (Чокина), ієромонах Іларіон (Рибар), ієромонах Інокентій (Чопик), архімандрит Йосиф (Попович), схиігумен Кіріак (Росоха), архімандрит Матфей (Вакаров), ігумен Мирон (Шпілька), архімандрит Онуфрій (Броді (Бровді), ігуменя Параскева (в схимі Ніна) (Прокоп), архімандрит Савва (Андрішко), архімандрит Савва (Струве), ієромонах Серафим (Бродій), архімандрит Серафим (Гайналій), схиігумен Серафим (Шандра), схиігуменя Софронія (в схимі Ніна) (Ребрей), протоієрей Петро Угрин, ігумен Феодосій (Боршош).

У передмові до книги архієпископ Феодор написав до читача такі слова: «Книга, яку Ви тримаєте в руках, є першим масштабним свідченням про мучеників, сповідників та подвижників благочестя Православної Церкви на Закарпатті в XX столітті. Безліч відомих і невідомих православних подвижників та сповідників благочестя, репресованих священнослужителів, монахів та монахинь своїм життям декларували власну приналежність до істинної Церкви Христової. Невід’ємною складовою прояву цього свідчення звичайно є їхній життєвий шлях. Завдяки нововиявленим унікальним архівним документам їхні списки сьогодні поповнюються з величезною швидкістю. Перед нами розгортається не лише історія життя окремого священика чи монаха, а відкривається велика завіса досі невідомого і такого, що вважалося зниклим і секретним.

Церковна історія Закарпатського краю насичена різноманітними подіями і фактами, однак багато залишається ще невідомого. Періоди угорської окупації, сталінського режиму та «хрущовської відлиги» назавжди залишилися б «terra inсognita», поховали б із собою всю правду про церковне минуле нашого краю. Проте завдяки збереженим архівним документам ми сьогодні заново відкриваємо колись приховані сторінки духовного життя нашого краю.

50-60-і роки минулого сторіччя забрали в Церкви багато священиків, які поповнили мученицький сонм у Горньому Єрусалимі. Незламна «машина» НКВС трощила всіх, хто був «іншим». Вироки виносилися миттєво, «без суда і слідства».

Сподіваюся, що книга стане корисною і віроповчальною для всіх нас».

Рецензентами видання виступили: доктор історичних наук, професор Д.Д. Данилюк та доктор історичних наук, професор С.Д. Федака.

«Обраний Божим Провидінням. Життєпис преподобного Олексія Карпаторусського сповідника». 

«Обраний Божим Провидінням. Життєпис преподобного Олексія Карпаторусського сповідника» – під такою назвою у січні 2014 року у Видавничноінформаційному центрі «Місто», що у Чернівцях, побачила світ чергова монографія відомого історика, директора Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна), кандидата історичних наук, доктор філософії, доцента кафедри історії України УжНУ – Юрія Васильовича Данильця.

12
Обраний Божим Провидінням

Книга була видана за сприяння настоятеля Ізського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря архімандрита Адріана (Малети) та благословення двох архієреїв православного Закарпаття – Високопреосвященнійшого Марка, архієпископа Хустського та Виноградівського та архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора.

У церковному просторі краю ця праця була довгоочікувана адже вона присвячується 100-річчю антиправославного Мараморош-Сиготського процесу 1913-1914 рр. ювілей якого відзначається цього року. Своєю появою книга збагатила не лише світську, але й перш за все церковну історіографію нашого краю.

Монографія Юрія Данильця складається з найширшого на сьогодні життєпису преподобного Олексія (Кабалюка). Рецензентами книги стали відомі історики УжНУ, доктори історичних наук, професор Р.А. Офіцинський та професор С.Д. Федака. Передмову до книги написав архієпископ Хустський і Виноградівський Марк. Книга рекомендована до друку на засіданні кафедри історії України УжНУ від 26 червня 2013 р.

Книгу автор поділив на Передмову, безпосередньо Життєпис преподобного Олексія Карпаторуського сповідника, Хронологнічну таблицю, Джерела та літературу. Загальна бібліографія книги складає 97 положень, включаючи і джерела. Загальний обсяг книги склав 162 сторінки.

Монографія «Обраний Божим Провидінням. Життєпис преподобного Олексія Карпаторусського сповідника» відкриває читачу не тільки широку біографію, але й пропонує на період читання книги перенестися в цілу епоху в якій жив святий Олексій. В книзі подається історико-аналітична оцінка подіям, явищам та процесам, які мали місце в церковній історії нашого краю в часи відродження Православ’я.

Біографія і географія подій та фактів у житті місіонера нашого краю настільки широкі, що охоплюють два материки нашої планет – Америку та Європу.

Потужна архівно-документальна джерельна база книги та нововиявлені документи з Європи, особливо тогочасна періодика, а також чимало особистих архівів монахів, настоятелів монастирів, єпископів, діяння яких описані в праці, робить це видання своєрідним скарбом для історії сьогоднішнього Православ’я на Закарпатті.

Багато нововиявлених автором документів, особливо архівних, вводиться в науковий оббіг вперше. Останні допомагають глибоко і відверто зазирнути в історію Православ’я на Закарпатті в описаний час.

Особливе місце в книзі відводиться участі преподобного Олексія у відродженні Православ’я на Закарпатті та його участі в II-му Мараморош-Сиготському процесі 1913-194 рр.

Описуючи будь-то відродження Православ’я на початку XX століття, чи то формування структури Карпаторуської Православної Церкви (1920-1930) та II-й Мараморош-Сиготський процес 1913-194 рр. автор завжди користується методом загального бачення політичної та церковної картини і в цьому його великий плюс. Адже не завжди коріння навіть церковних процесів мали своє підґрунтя в Церкві. Часом вони сягали далеко за Її межі, а іноді взагалі були далекими від цього простору. Вчитуючись скрупульозно в рядки Православної церковної історії у першій половині XX століття, стає зрозумілим минуле Православ’я, а іноді і його сьогодення.

Правда факту – ось головний принцип книги історика Юрія Данильця. Він сміло і неупереджено висвітлює історичне минуле Православної Церкви на Закарпатті. В історії все трапляється, однак за ширмою зовнішнього спектру подій молодий історик свідомо шукає причинно-наслідковий характер. І, знайшовши його, вже констатує звершений факт в історії Церкви.

Уроки минулого Православної Церкви завжди допомагають в сьогоденні. Цей принцип, ніби підсвідомо, проведений червоною ниткою через цілу книгу. І потрібно сказати, що він найбільше працює і оживає власне в достовірних джерелах та їх незаангажованому описі і об’єктивній оцінці.

Викладення життєвого шляху нині вже святого нашого земляка преподобного Олексія Карпаторуського сповідника у авторстві Юрія Данильця залишає глибоке враження і переконує, що ця робота є прозорою і достовірною.

Окремо в книзі представлено блок фотодокументів, дозволяє нам реально відкрити перед собою величезну цікаву історію нашого церковного минулого. Останній факт робить книгу унікальною. Особливо унікальними є і переклади документів, які є у книзі. За що автору окреме спасибі.

Величезний фотоматеріал допомагає нам відкривати перед собою Православ’я не лише у буквах, але й у обличчях. Рідкісні фотографії, так само, як і матеріали, вперше буде бачити читацький загал. Прізвища багатьох подвижників благочестя, митрополитів та патріархів про яких ми іноді лише чули, в книзі можна і побачити.

Отже, молодий літописець Православ’я на Закарпатті реалізував ще один вдалий історичний проект, з чим ми його і вітаємо. Зауважимо, що Юрій Данилець написав уже кілька книг по історії Православ’я на Закарпатті та православних монастирів нашого краю і є автором понад сотні наукових публікацій в провідних журналах України та періодиці краю.

«НАУКОВІ ЗАПИСКИ» Богословсько-історичного дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) № 1.

Презентація першого випуску «Наукових Записок Богословсько-історичного дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна)» відбулася 10 вересня у Мукачівському Свято-Миколаївському монастирі під час міжнародної науково-практичної конференції до 100-річчя з дня народження архімандрита Василія (Проніна) – «Архiмандрит Василiй (Пронiн): наукова спадщина iдуховний внесок у розвиток релiгiйної думки на Закарпаттi».

Наукові записки

Наукові Записки БІНДЦ – це своєрідний підсумок наукової роботи центру за рік. Крім наукових конференцій, друку книг, наукових статей, загальних зборів, які проводяться БІНДЦом одним із пріоритетних завдань центру є випуск систематичного наукового збірника де б декларувалися всі наукові здобутки та розробки наукових співробітників. Обсяг «Записок» склав 275 друкованих сторінок.

У вступному слові до «Записок» архієпископ Мукачівський і Ужгородський Феодор підкреслив: «Сьогодні ми вперше випускаємо наші Наукові Записки. Звичайно як у кожної стартуючої наукової програми чи проекту є свої проблемні питання. Однак, сьогодні, виходячи на науковий загал ми сподіваємося, що наш проект буде очікуваним, цікавим і потрібним. Закарпатський край є поліконфесійним і полінаціональним. В силу історичних обставин тут переплелися у одну павутину різні історичні процеси, події, явища і т.д. І це все є нашим надбанням. Багато, як історичного так і церковно-богословського матеріалу скрито від нас в архівних сховищах, старовинних фондах бібліотек. Є багато джерел, які ніколи ніким не досліджувалися. Тому, ми з надією і перспективою дивимося в майбутнє.

Записки БІНДЦ – це той простір, де можна і давно було потрібно говорити про наше Православ’я мовою оригінальних документів і фактів. Вірю і надіюся, що через наш збірник церковна наукова спільнота віднині буде мати площадку для аргументованої полеміки і викладення історичної правди Православ’я у нашому регіоні.

Переконаний, що наш науковий збірник з часом стане своєрідною науковою, церковною візитною карточкою православного Закарпаття».

Наукові Записки БІНДЦ розділяються по рубриках «Богослов’я», «Історія», «Публікація джерел», «Пам’ятні дати та знакові події», «Рецензії БІНДЦ», «Книги БІНДЦ», «Про авторів».

«НАУКОВІ ЗАПИСКИ»  Богословсько-історичного дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) № 2.

Наукові записки

У другому номері «Наукових Записок» Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) можна ознайомитися з такими темами, як: «Антиправославні Мараморош-Сиготські судові процеси», «Матеріали ДАЗО про Православний рух на Закарпатті у першій половині XX століття», «Матеріали міжнародної науково-практичної конференції до 100-річчя з дня народження архімандрита Василія (Проніна)», тощо.

«Наукові Записки» БІНДЦ – це своєрідний підсумок наукової роботи центру за рік. Крім наукових конференцій, друку книг, наукових статей, загальних зборів, які проводяться БІНДЦом одним із пріоритетних завдань центру є випуск систематичного наукового збірника де б декларувалися всі наукові здобутки та розробки наукових співробітників.

Наукові Записки БІНДЦ розділяються по рубриках “Богослов’я”, “Історія”, “Публікація джерел”, “Пам’ятні дати та знакові події”, “Рецензії БІНДЦ”, “Книги БІНДЦ”, “Про авторів”.

Про БІНДЦ: Богословсько-історичний науково-дослідний центр імені архімандрита Василія (Проніна) був створений з благословення Високопреосвященнішого архієпископа Мукачівського і Ужгородського Феодора у вересні 2008 року в 97-му річницю з дня народження відомого богослова і вченого, подвижника благочестя Православної церкви на Закарпатті в XXстолітті, духівника Свято-Миколаївського жіночого монастиря, архімандрита Василія (Проніна). Дослідницький центр було створено за ініціативи кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України УжНУ Юрія Данильця та кандидата богослов’я, протоієрея Олександра Монича. Директором центру є Юрій Данилець, вченим секретарем – отець Олександр Монич. БІНДЦ сьогодні нараховує 7 наукових співробітників. Сьогодні БІНДЦ має свою чітко сформовану структуру та статут, офіційні печатку, бланк тощо. Богословсько-історичний дослідний центр є першим подібним науковим проектом в Мукачівській єпархії. Мета центру полягає, перш за все, в дослідженні та вивченні богословсько-історичної спадщини архімандрита Василія (Проніна), яка на даний час скрупульозно вивчається. Наукові та богословські праці, публікації, статті різних років подвижника різносторонньо розкривають повноту Православ’я. Його наукові та богословські праці на сьогоднішній день залишаються неперевершеними. Наукові ідеї отця Василія в сфері богослов’я, математики, фізики та археології вражали у свій час наукову спільноту не лише України.

Завдання, які стоять перед дослідниками, торкаються різних сфер богословсько-історичного простору. Перш за все, це планомірні та систематизовані дослідження історичного минулого православ’я на Закарпатті; формування, розвиток та життя Православної Церкви у різні історичні періоди; богословська думка та її представники у в цьому краї. В центрі імені Василія (Проніна) проводяться дослідження з агіографії, агіології, еортології, гімнографії та в інших напрямках, які торкаються Православної Церкви на Закарпатті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.