22 квітня Науково-дослідний центр історично-релігійних студій «ЛОГОС» історичного факультету Ужгородського національного університету провів Міжнародну наукову конференцію «Витоки Ужгородської унії, канонічне становлення Мукачівської єпархії та історична доля Греко-Католицьких Церков ужгородської унійної традиції».
Конференція була присвячена 370-й річниці Ужгородської церковної унії, укладеної 24 квітня 1646 року в родинній каплиці власників Ужгородського замку графів Друґетів.
Вітальне слово Високопреосвященнішого Феодора, архієпископа Мукачівського і Ужгородського до учасників наукового форуму, організаторів, гостей та професорсько-викладацької корпорації Ужгородського національного університету з благословення владики Феодора виголосив вчений секретар Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архмандрита Василія (Проніна), голова Інформаційного відділу Мукачівської єпархії, протоієрей Олександр Монич.
Серед іншого у своєму слові владика зазначив: «Колись відомий історик Християнської Церкви М.Е. Поснов про розділення Церков 1054 року написав такі слова: «Прірва між Східною і Західною Церквами була вирита руками людей і ними ж вона повинна бути зарита». Ці слова яскраво ілюструють те, що ми, люди сьогодення повинні робити зараз. Ми повинні шукати тільки спільний, незалежний та неупереджений знаменник, який нас об’єднує, а не роз’єднує. До нині і католицькими, і православними, і протестантськими істориками та богословами вже багато написано про факт цієї унії. Проте, враховуючи вільний доступ до архівів Ватикану, Австрії, Угорщини та України нам потрібно зробити неможливе – не заанґажовано сказати останнє слово правди. Нехай це і буде лейтмотивом та єдиною метою, заради, якої зібрався нині весь поважний науковий бомонд в Ужгороді. Бажаю учасникам і гостям конференції плідних наукових звершень у вивченні нових фактів Ужгородської унії».
Крім пленарної доповіді, робота конференції проводиться в рамках чотирьох секцій/панелей:
1. Ab sinagoga ad baptista: Мукачівська Церква/Єпархія та Ужгородська унія (XV–XVII ст.)
2. Під владою Габсбургів: Мукачівська єпархія та Греко-Католицька Церква в Угорщині у XVIII – на початку ХХ ст.
3. Від релігійного відродження до державного еклезіоциду: Греко-Католицька Церква на Підкарпатській Русі / Закарпатті в 1919–1949 рр.
4. Під тоталітаризмом і демократією: католики і православні Центрально-Східної Європи в другій половині ХХ – на початку ХХІ ст.
Місце проведення конференції: Ужгородський національний університет (Історичний факультет), зала засідань Вченої ради (пл. Народна, 3).
За матеріалами: http://mediacenter.uzhnu.edu.ua